Translator

Saturday, November 2, 2013

Hollywood Yeşilçam'ı İzliyormuş İzlemiş Heat & Yaralı Kurt

     Film kolik biri değilim ama geceleri eski Türk Sineması seyretmeye bayılırım. Siyah Beyaz, Renkli yani hepsini. Seyrederken ne filmler çekmişiz meğersem diyebiliyorum. Özellikle polisiye. Sinema kurgusu mükemmel  filmler. Gerçekten biz kendi kıymetimizi anlamamış bir sinema seyircisiyiz.
    Neden böyle bir iddialı cümle kurdum. Geçenlerde Yaralı Kurt filmini seyrettim. Aklınıza hemen  Tarkan gelmesin. Cüneyt Arkın filmi. Tabi diğer oyuncuları yabana atmamak lazım. Yaralı Kurt bir uyarlama filmi. Vikipedi'den aldığım bilgileri veriyorum.Yaralı KurtGraham Greene'in Satılmış Adam (A Gun For Sale) kitabının uyarlaması olan 1972 yapımı Türk filmi. Yönetmenliğini Ömer Lütfi Akad'ın yaptığı, başrollerinde Cüneyt ArkınŞükran Yamakoğlu ve Ahmet Mekin'in yer aldığı filmin senaryosu Selim İleri'ye aittir.Bir kiralık katilin öyküsünün anlatıldığı filmde, hapisten yeni çıkan Ali (Cüneyt Arkın), Almanya'ya gitmek istemektedir, ancak bunun için yeterli parası yoktur. 3000 dolar ve bir pasaport karşılığında, bir arazi ihtilafının taraflarından biri olan, kirli işlerle para kazanan bir tefeciyi öldürür. Dolarları alır, ancak bunların sahte olduğunu anlar. Artık tek amacı kendisine kazık atanlardan intikam almak olan Ali'nin, kendisine bu oyunu oynayanları arayıp bulması gerekmektedir.
    Peki konunun başlıkla ne alakası var.Bana inanmayacaksınız ya da kendini çok inandırmışsın diyecekseniz ama Amerikalı Michael Mann'ın yapımcısı senaristi yönetmeni olduğu başrollerini Robert de Niro ve  Al Pacino'nun oynadığı Türkiye'de Büyük Hesaplaşma diye vizyona giren Heat filmi Yaralı Kurt filminin aynısı. Aklınıza şu gelebilir. Eee zaten Yaralı Kurt romandan uyarlanma evet ama Michael bunu belirtmiyor zaten hazır yapılmış olanı alıyor. Bu demek ki sinema kurgusunu, oyunculuğu çok beğenmiş ufak değişiklikle ve eklemeyle filmi aynen almış.
     Nedir aynen olanlar?İkisininde oyuncu kadroları süper. Ahmet Mekin titiz, detaycı adım adım ilerleyen  bir polis şefi, Al Pacino'da öyle. Ahmet Mekin ekibiyle çalışan polis şefi ve  tanınmış oyuncular. Al Pacino'nunkiler de öyle.Yakalamak istediği adamın ne yapmak istediğini önceden tahmin etmeye çalışan polis Ahmet Mekin . Al Pacino'da da öyle aynı oyunculuk. Yani filmi herşeyi ile yapan Mann  Al Pacino'dan aynı oyunculuğu istemiş.
   Mann, Robert De Niro'dan da aynısı istemiş. Cüneyt Arkın son işini yapacak olan "prensip sahibi" kanun kaçağı, De Niro'da öyle.Cüneyt Arkın yaşlı bir adama danışıyor bilgi alıyor, De Niro'da öyle. Arkın kanun dışı iş için aldığı paralar sahte çıkıyor ve intikam peşine düşüyor, De Niro'da öyle.
    Değişiklikler ve eklemeler banka soygunu sahnesi ve De Niro'nun ekibi olması.Dahası var ama benzeyen yanları daha çok.Fakat yazarsam filmi anlatmış gibi olacağım.
    Sonuç olarak, Mann bende romandan uyarladım dememek için bizim filmi almak aynen işine gelmiş. Belki romandan haberi bile yok. Heat filmini izleme şansınız var. Yaralı Kurt filmini Youtube'dan izleyebilirsiniz. Link aşağıda.
https://www.youtube.com/watch?v=fzba7Gk68kg


No comments:

Diğer Yazılarım/My Other Articles

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...